Description
Opis: Prirodna zasićena masna kiselina sa lancem od 18 atoma ugljenika. Voskasta, čvrsta materija. Nerastvorljiva je u vodi, rastvorljiva u uljima i alkoholu. Životinjske masti obično sadrže 30% stearinske kiseline. Kod većine biljnih ulja 5% zapremine čini ova kiselina, uz izuzetak kokosovog butera i shea butera koji sadrže 9 puta više stearinske kiseline. Malo ljudi zna da voštane boje, tvrde bombone i sapun imaju nešto zajedničko. Svaki od njih sadrži ključni sastojak koji se zove stearinska kiselina. Iako možda niste primjetili prije, kada počnete da tražite, naći ćete stearinsku kiselinu u mnogim proizvodima koje koristite svaki dan, uključujući svijeće, kreme za brijanje, kozmetičke i medicinske proizvode. Ali stearinska kiselina zaista uzima glavnu ulogu u proizvodima za čišćenje kože
Strukturna formula: Oktadekanoinska kiselina. Soli i estri stearinske kiseline su stearati. Stearinska kiselina podliježe tipičnim reakcijama zasićenih karboksilnih kiselina, kao što su redukcija do stearil alkohola, i esterifikacija sa nizom alkohola.
Zašto se stearinska kiselina nalazi u tako velikom broju proizvoda?
Zbog svojstva da pomaže da se ulje i voda mješaju, stearinska kiselina se u manjim koncentracijama dodaje i u brojne tečne preparate za njegu kože i kose, gdje dijjeluje kao aditiv, a ne aktivni sastojak ili agens za čišćenje. U ovim preparatima stearinska kiselina služi da drži sastojke na okupu, odnosno spriječi razdvajanje tečnog i uljanog dijela. Zahvaljujući tome, preparati koji sadrže stearinsku kiselinu ne moraju mnogo da se protresaju prije upotrebe i ostaju djelotvorni i nakon dužeg perioda čuvanja.
Da li je stearinska kiselina bezbjedna za upotrebu?
Američka Uprava za hranu i lijekove je zaključila da je stearinska kiselina u ograničenim količinama bezbjedna za topičnu primjenu u preparatima za njegu kože, navodeći da neke osobe sa osjetljivom kožom možda neće moći da tolerišu ovaj sastojak.
Upotreba u kozmetičkim proizvodima: Koristi se kao emolijens i stabilizator. Omogućava meki, voštani, biserni izgled kreme i izaziva osjećaj hlađenja na koži. Najviše se koristi u proizvodnji sapuna (pomaže ugušćavanje). Ima korisno svojstvo čišćenja. Djeluje kao surfaktant. Smanjenjem površinskog napona ulja, omogućava vodi da se miješa sa molekulima ulja i da ih spira i na taj način se uklanjanju nečistoće, znoj i višak sebuma sa kože i kose. Koristi se kao sastojak u sredstvima za čišćenje, preparatima za kupanje i šamponima, kao i u čvrstim sapunima.
Način korišćenja: Dio je masne faze. Prije upotrebe zagrijati i rastaliti. Uobičajene koncentracije se kreću između 2 – 10%. Samo za spoljnu upotrebu.
Reviews
There are no reviews yet.